Recent Posts

Archive

Tags

מקומלה – הדרכת הורים בהוד השרון

Parents counseling in Hod Hasharon

שאלה:

מהי הדרכת הורים, ולמה צריך אותה?

תשובה:

הורות היא המקצוע הכי עתיק בעולם, ואף על פי כן אף אחד לא הכין אותנו אליו... אנחנו לומדים על טיבה מהורינו, מקריאה ומהוספת ידע תיאורטי, ובעיקר מילדינו! הם המורים האמיתיים שלנו להורות מאוזנת ובריאה.

עם זאת, קיימים מצבים בהם ההורות שלנו נמצאת בצומת דרכים, ואינה יודעת לאיזה כיוון עליה ללכת:

האם לנהוג עם הילד בקשיחות או ברכות? האם לתאם עם בן הזוג איסטרטגיה הורית משותפת, או להניח לכל אחד שינהג בדרכו? איך נוהגים בילד הראשון? מה קורה כשהמשפחה גדלה, או משתנה בהרכבה? (לידה, גירושין, מוות) מה עושים כשנולד ילד עם צרכים מיוחדים? כשהילד החמוד שלנו פתאום משתנה ומתבגר? כשהילד מגלה סימני מצוקה, חרדות ופחדים?

בכל המצבים הללו הדרכת הורים יכולה מאד לעזור.

במקוםלה, קליניקה ייחודית המצויה במרכז הוד השרון, אנו נותנים מענה מגוון לצורך בהדרכת הורים על ידי מטפלים שונים, כל אחד עם תחום ההתמחות שלו.

שאלה:

מי מפנה בדרך כלל להדרכת הורים?

תשובה:

ההפניה להדרכת הורים יכולה להגיע ממקורות שונים – גננת או יועצת ביה"ס, שרותי הרווחה או השירות הפסיכולוגי – חינוכי, ובעיקר מההורים עצמם. אלה שיודעים הכי טוב למה הם זקוקים, ויודעים גם לחפש מקום שידע להכיל אותם וללוות אותם בדרך בעיניים טובות...

שאלה:

איך מתבצע תהליך הדרכת ההורים?

תשובה:

במפגש הראשון אנחנו עורכים היכרות ומתאמים ציפיות. חשוב לדעת לאן אתם רוצים להגיע ומה אתם מקווים להשיג בתהליך הזה.

בהמשך אנחנו נעים בין הקשבה לאתגרים השונים שיש מול הילדים, לבין היכרות עמוקה יותר של כל אחד מההורים. יש לכך חשיבות, כי במידה רבה הדרך בה אנחנו נוהגים כהורים מושפעת מהורינו, ומהדרך בה גדלנו. אם נפתח מודעות למה שחווינו, נוכל להתבונן על הורינו ועל שגיאותיהם בחמלה רבה יותר, ונוכל לבחור מה מתאים לנו לקחת איתנו ולהעביר לילדינו, ומה להשאיר מאחור.

שאלה:

בכמה מפגשים מדובר בדרך כלל?

תשובה:

העניין מאד גמיש. הליך רגיל נע מעשרה עד עשרים מפגשים. לעיתים מתבקש הליך יותר ממושך, שבו אנחנו מלווים במקביל את תהליך הצמיחה שלכם ושל ילדיכם.

שאלה:

מה קורה במצב של גירושין, או כאשר אחד מההורים אינו מעוניין להגיע?

תשובה:

אני סבורה שכמו בדמוקרטיה, הטיפול הוא אומנות האפשרי. כלומר – ההורה שמגיע, הוא זה שיקבל את מלוא תשומת הלב והעזרה שניתן להגיש לו.

לעיתים הטיפול גם מתפתח לכיוון של טיפול דיאדי, כלומר – מפגשים משותפים של הורה וילד.

שאלה:

האם ההדרכה ניתנת רק להורים צעירים, או בכל הגילאים?

תשובה:

הורות היא הורות ובכל גיל, שלנו ושל הילדים, צצים בפניה אתגרים חדשים. כבר ערכתי מפגשים בין בחור שלפני הטיול הגדול של אחרי הצבא רצה לסדר את היחסים עם אמו, ובין הורים בגילאי השבעים פלוס, שלא ידעו כיצד לנהוג עם בנם שהתמכר לסמים.

שאלה:

האם הדרכה פירושה שאומרים לנו מה לעשות כהורים?

תשובה:

הדרכה פירושה מציאת הדרך המשותפת הטובה ביותר עבורכם. אנחנו פה כדי להקשיב, לשאול, לפתוח יחד אתכם אפשרויות חשיבה והתנהגות חדשות ושונות, שיביאו לאווירה טובה יותר במשפחה.

שאלה:

השתכנעתי. למי פונים כדי להגיע למקומלה הוד השרון?

תשובה:

הפנייה הראשונית היא לעוזית דגן, מנהלת המקום.