Recent Posts

Archive

Tags

מקוםלה – טיפול זוגי בהוד השרון

Makomle - Marriage Counseling in Hod Hasharon

כמה פעמים חשבתם שאתם רוצים להגיע יחד לטיפול זוגי כדי להקשיב אחד לשני ולעצמכם, לנסות לשקם את היחסים - ודחיתם את ההחלטה?

"אין לנו כסף, אין לנו זמן, בן/בת הזוג לא רוצים לבוא איתנו, זה לא יעזור, כבר היינו" – הסיבות רבות, והמצב בינתיים ממש לא משהו.

ב"מקוםלה", קליניקה חדשה ונעימה במרכז הוד השרון, לא תצטרכו לדחות יותר את הגעתכם!

שאלה:

למה באמת חשוב להגיע לטיפול בכלל, ולטיפול זוגי בפרט?

תשובה:

השאלה אותה אני נוהגת לשאול אנשים בהקשר הזה היא – האם כשאתם נמצאים בתוך בית, אתם מסוגלים לראות את הגג שלכם? התשובה היא כמובן לא.

"זה כל היתרון היחסי שלי", אני מבהירה להם. "אני, מהמקום בו אני נמצאת, יכולה לראות את הגג של הבית שלכם. זה הכל".

בינינו, זה כמובן לא הכל.

עומדים לצידי גם שנות הידע והניסיון המצטבר שרכשתי, היכולת לתמרן בין גישות טיפוליות שונות תוך התאמתן לאנשים השונים המגיעים אלי, ובעיקר – ההתעקשות שלי לעבוד אתכם בכדי לחפש ולאתר את הכוחות שלכם, הן האישיים והן הזוגיים.

שאלה:

באיזה שלב של החיים כדאי להגיע לטיפול זוגי?

תשובה:

בכל שלב של הזוגיות. לפני נישואין ולאחר שנות נישואין רבות, עם ילדים או בלי – ב"מקוםלה" תפגשו מטפלים זוגיים מנוסים ואיכותיים שילוו אתכם כל הדרך, עד שתגיעו למחוז חפצכם.

שאלה:

ומה עם כל אחד מבני הזוג רוצה משהו אחר?

תשובה:

זה באמת מצב מורכב. במצב כזה נהוג בדרך כלל להיפגש עם כל אחד מבני הזוג לחוד, להבין יותר את מניעיו ואת הדברים אותם הוא שואף לראות בקשר המשותף.

שאלה:

באילו שיטות אתם עובדים בטיפול הזוגי?

תשובה:

אני עובדת בדרך כלל בשיטה האנושית. כלומר – רואה לפני אנשים, בני אדם עם קשיים, לבטים וכמיהות, מקשיבה להם ומנסה להתוות את דרכם יחד איתם.

עומדים לרשותי כלים טיפוליים רבים, כגון – דמיון מודרך, טיפול יצירתי לסוגיו, גשטלט ועוד, ואני משתמשת בהם לפי צרכי המטופלים.

שאלה:

מה אחוזי ההצלחה שלך בטיפול?

תשובה:

זו שאלה מעניינת, כי אין עליה תשובה אחת ברורה. קודם כל, חשוב להבין מה ייחשב בעיני בני הזוג הצלחה לאחר סיום הטיפול. האם עלייה בכמות יחסי המין תיחשב הצלחה? האם שיפור האווירה הכללית ביניהם? האם יכולתה של האישה לשים גבולות למעורבותם של הוריה בחייהם הזוגיים? האם יחסיהם עם הילדים?

שנית, ידוע הסיפור על אותו אדם שהילך על חוף הים והחזיר אל תוך המים כוכבי ים שנפלטו לחוף. "בשביל מה אתה עובד כל כך קשה?" התפלא אדם אחר שראה אותו עושה זאת, "והלא יש עוד כל כך הרבה כוכבי ים שנשארים על החוף?"

"עבור כל כוכב ים שאני מציל, זהו עולם ומלואו", השיב האיש.

גם בטיפול, כל בני זוג שבעקבות המפגשים שלנו בוחרים מחדש אחד בשני הם עולם ומלואו, עבורי וכמובן גם עבורם.

שלישית, לזמן ולשלב בו בני הזוג מגיעים לטיפול יש תפקיד מכריע. לעיתים הטיפול עדיין אינו "מבשיל" מספיק ובני הזוג עדיין אינם מוכנים לתהליך, ולעיתים הוא כבר "בשל" מדי, והפרי כבר עומד לנשור מן העץ עוד לפני שהתחלנו לטפל בו...

עקרונית, הזמן המתאים להגיע לטיפול הוא כשמתחילות לצוץ שאלות או תחושות שאין לבני הזוג תשובה עליהן,

וכשיש נכונות עקרונית לדון בהן ולבחון אותן. כשיש מוכנות ללכת למקומות חדשים, שעדיין לא התנסו בהם.

שאלה:

מה קורה אם בן זוג אחד רוצה ללכת לטיפול, והשני אינו מוכן לכך עדיין?

תשובה:

פעמים רבות המוכנות לטיפול אינה מגיעה בזמן אחיד. לעיתים הגבר הוא זה שדוחף לטיפול ואילו האישה מסרבת, ולעיתים זה להיפך.

במקרים כאלו אני נוקטת בשני שלבים: בשלב הראשון אמליץ לזה שרוצה להגיע, להגיע לבד. עם סיום הפגישה אציע לבן הזוג השני להגיע גם כן לבד. אם יסכים, נוכל בהמשך להיפגש יחד עם שני בני הזוג.

אם בן הזוג השני עדיין עומד בסירובו, אמליץ להמשיך בטיפול פרטני, בראייה זוגית מערכתית. זהו טיפול שמתייחס לאדם שמולי, אבל לוקח בחשבון את המערכת הזוגית ומתייחס אליה בתוך התהליך הטיפולי.

פעמים רבות עצם השינויים שמתרחשים אצל אותו בן זוג שבטיפול, משפיעים על המערכת הזוגית כולה. לא פעם קרה שבסיום תקופה משמעותית של טיפול, התקנא בן הזוג ורצה גם הוא להגיע לבד לטיפול כדי לחוות שינויים בעצמו...